Коли зупиниться зростання цін на добрива?

Бизнес

Кілька останніх років привчили український ринок добрив до відносної стабільності ціни. Тому, навіть в листопаді 2020 року багато хто відмовлявся від термінових закупівель добрив на користь сезонних. Але в кінці 2020 року аграрії з подивом почали спостерігати стрімке зростання цін на добрива. За 3 місяці основні добрива подорожчали більш як на 40%.

Ріст вартості добрив спостерігався не лише в Україні. Нижче наведено два графіки порівняння вартості одиниці діючої речовини мінеральних добрив на світовому ринку. Станом на 16 березня 2021 року ціновий ріст спостерігався в усіх сегментах азотних і фосфатних добрив. По окремим продуктам можна побачити періодичне зниження динаміки, але базовий тренд зростання цін утримується уже протягом 13 тижнів поспіль.

Динаміка зростання була такою різкою і на перший погляд не мотивованою об’єктивними факторами, що дехто навіть почав пригадувати 2008 рік. Тоді протягом кількох місяців світові індекси злетіли в кілька раз. А потім так само швидко обвалилися.

Якщо ситуації подібні, тоді можна очікувати і схожих результатів. Для частини аграрної спільноти, це можливість додатково заробити на спекулятивному зростанні. Для інших аграріїв, навпаки це шанс дочекатися падіння цін до попередніх значень, чи можливо навіть нижче. Однак треба застерегти себе від спрощеного сприйняття ситуації на базі аналогій минулого.

Чи дійсно ситуації подібні?

Одразу необхідно зазначити, що обсяг пропозиції на світовому ринку добрив в кінці 2020-початку 2021 років значно не змінився. Мали місце технологічні складності на кількох підприємствах в різних регіонах, але вони не мали суттєвого впливу на ринок. Головним фактором який порушив баланс світового ринку був підвищений попит на добрива. Станом на 16 березня 21 року цей попит лишався високим, а черги на відвантаження сягали від кількох тижнів до кількох місяців. Це об’єктивна ситуація, яка матиме вплив як мінімум до кінця квітня. 

Основний фактор який спровокував зростання ціни і в 2008 р. і в 2021 р. — фінансові спекуляції. Зайва грошова маса яка опинилась на товарному ринку почала послідовно перетікати між різними його складовими. Дії по стримуванню COVID-19 уповільнили світову економіку. В той же час заходи з підтримки населення і бізнесу призвели до утворення багатомільярдної не забезпеченої фінансової бульбашки. Тільки за заявами Джозефа Байдена на підтримку економіки і боротьбу з COVID-19 буде виділено майже 2 трильйони доларів.

При цьому частина товарних позицій в які було інвестовано спекулятивні кошти має цілком реальну базу росту. Зокрема аграрна продукція спираються на зменшення товарних запасів на фоні зростання попиту на основних ринках.

Будь-який дисбаланс постачання аграрної продукції може призвести до чергового зростання ціни. І фінансові спекулянти виступили тут швидше каталізатором, ніж причиною процесу.